Sports trading - giełda zakładów sportowych

Bardzo często można w kategorii zakładów bukmacherskich usłyszeć hasło sports trading. Jest to niezwykle ciekawa giełda zakładów sportowych, która poniekąd ma trochę wspólnego z realną giełdą papierów wartościowych.

Co to jest trading sportowy?

traiding sportowy..Trading oznacza zlecenie transakcji kupna i sprzedaży zakładów sportowych na giełdzie bukmacherskich zakładów. Istnieje kilka miejsc, w których można dokonywać takich transakcji. Mowa tutaj między innymi o Betfair, Betdaq i WBX. Opisywany Sport Trading ma wiele wspólnego z tradingiem na giełdach inwestorskich. W tym jednak wypadku nie inwestujemy naszych pieniędzy w surowce, waluty, akcje, lecz w istotę bukmacherskich zakładów czyli w kursy bukmacherskie. W porównaniu do giełdy Forex czy prawdziwej giełdy papierów wartościowych, trading sportowy jest bardzo prosty pod względem logistycznym, gdzie potrzebny jest nam wyłącznie komputer oraz odpowiednie oprogramowanie. Istotne jest również to, iż nie musimy płacić wysokich prowizji od wszystkich postawionych inwestycji.

Różnica między normalną giełdą polega również na tym, iż kursy są tu niezwykle płynne i szybko się zmieniają, w szczególności w tradingu na żywo. Dzięki temu możemy prowadzić transakcje przez cały dzień, co daje nam o wiele więcej szans na zarobek. Sporą różnica jest również fakt, iż opisywany trading bukmacherski jest łatwiejszy do przewidzenia niż handel na giełdzie. Nie mamy tutaj wpływu czynników ekonomicznych, handlowych, politycznych. Handlowanie kursami bukmacherskimi polega przede wszystkim na odnajdywaniu w systemach błędów słabszych od siebie graczy w celu maksymalizacji zysków. Główna idea polega na przewidywaniu trendów, a w mniejszym stopniu na określaniu szans na zwycięstwo. Musimy po prostu taniej kupić,  drożej sprzedać.

Dostępne rodzaje sports traidingu

W sieci zetkniemy się z dwoma formami sports tradingu: trading pre-play i in-play. Trading przedmeczowy, czyli pre-paly polega na oszacowaniu potencjalnych wahań kursów na giełdzie po tym jak zostały one wystawione. Naszym zadaniem będzie oszacowanie czy kurs wzrośnie czy będziemy mieć do czynienia z jego spadkiem. Jest to opcja idealna dla doświadczonych typerów, którzy mogą przewidzieć rozwój sytuacji na giełdzie. Nie myślmy jednak, ze jest to takie proste i szybkie. W szczególności musimy nastawić się na obserwację wielu kursów, przechwytywanie informacji dotyczących danego zdarzenia, analizę rynku czy choćby przewidywania samych zachowań graczy. Jest to w szczególności przydatne podczas popularnych zdarzeń. Jeśli kilka dni przed meczem mamy kurs na jedną drużynę 1.80, a w dzień samego meczu wynosi on już tylko 1.60, to sprzedając nasz kurs, zarabiamy na czysto zysk 0,20.

Trading in-play polega zaś na handlowaniu kursami w trakcie rozgrywania meczu. Jest on o wiele trudniejszy, albowiem tutaj wszelkie kursy zmieniają się błyskawicznie, a naszym zadaniem jest nie tylko kontrola możliwości obstawiania kuponów, lecz także i samego meczu, wydarzenia sportowego. Jeśli trzymamy nerwy na wodzy, a przy tym dobrze przewidujemy, to możemy liczyć na znacznie większy zysk. Wynika to ze znacznie większych różnic kursowych. Należy oczywiście pamiętać, że trading in-play jest bardziej ryzykowny, dynamiczny, a dostępne kursy zmieniają się błyskawicznie. Z jednej strony możemy zebrać całkiem sporo pieniędzy, a z drugiej stracić sporo gotówki, dlatego musimy sobie zdać sprawę ze sporego ryzyka, jakie ponosimy.

Jaka jest różnica między zakładami bukmacherskimi a giełdą zakładów?

Giełda zakładów sportowych 1Wydawać się może, że mamy tutaj do czynienia z dwoma praktycznie identycznymi rzeczami. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Sam traiding sportowy zdaniem wielu osób to znacznie wyższa półka niż klasyczne zakłady bukmacherskie. Przede wszystkim jest on o wiele trudniejszy w zastosowaniu niż zwykłe zakłady sportowe. W zakładach bukmacherskich naszym zadaniem jest przewidywanie wyniku, rozstrzygnięcia konkretnego wydarzenia sportowego. W giełdzie z kolei szukamy błędu bukmachera. Nie jest to takie proste, albowiem po stronie bukmachera mamy do czynienia z wieloma analitykami rynkowymi, którzy z pewnością dysponują od nas większą wiedzą, doświadczeniem, dostępem do informacji.

Sporą zaletą giełdy jest fakt, że z mniejszym czy większym kapitałem ryzykujemy w niej znacznie mniej niż w zakładach. Możemy liczyć na mniejsze zyski, jednak świadome kupowanie i sprzedawanie kursów może z czasem przynieść nam spory budżet. Będąc traderem musimy zdać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do typera nas nie obchodzi końcowy wynik spotkania, wydarzenia. Musimy skupić się na wahaniu kursów, co da nam szanse na realny zarobek. A przecież właśnie o to chodzi w sferze zakładów bukmacherskich.